Welcome, Guest

TOPIC: תומר מרום,לפני שבוחרים גנן – טיפול לפני האביב

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

תומר מרום,לפני שבוחרים גנן – טיפול לפני האביב 8 שנים 8 ם ago #4851

  • dror
  • dror's Avatar
  • מנותקים
  • Administrator
  • Posts: 2582
  • Thank you received: 8
  • Karma: 4
משולחנו של מעצב גינות מבצע גינה מא' עד ת':טיפול לקראת האביב.לעיתים נדמה לאנשים בעלי גינה שכל מה שצריך לעשות בגינה זה לכסח דשא,לנקות לכלוך ולהשקות, והגינה כבר תצמח ותשגשג-הרי שתלנו צמחים...
ברור שלא כך הדבר ויש לדעת טוב טוב לטפל בכל מה שקשור לגינה הפרטית ששונה בתכלית משטחי גינון ציבורי ושטחי בור .
ישנם דברים קבועים שיש לעשות באופן שוטף ודברים מסוימים שעושים אותם בתקופות מסוימות –ורק בהן. גנן אמיתי יודע את כל הנדרש לעשות ומתי.

בתקופה זו של סוף החורף ולקראת האביב יש לבצע מספר דברים לפני שהחום והיובש מגיעים.
הדבר הראשון שיש לעשות בתקופה זו(לאו דווקא בשיא החורף אלא בתחילתו או בסופו כאשר האדמה רטובה ורכה) הוא לנצל את מצבה הרך של האדמה ולפזר כמות יפה של זבל אורגאני ולקלטר קלטור עמוק אשר יחדיר את החומר האורגאני לתוך האדמה ויעזור לאוורר אותה ולשפר את מבנה הקרקע וכך לעזור לשגשוג הצמחייה.בסוף החורף יש להוסיף דשן יסוד מכיל את כל המלחים ויסודות ההזנה שדרושים לצמח כדי לשגשג- לעומת דשן המכיל רק 3 יסודות ומוכר בשם 20:20:20 .דשן זה מכיל רק חנקן,זרחן ואשלגן במינון של 20% כל אחד.אין שום צורך להוסיף אותו לגינה ובאותו מחיר רוכשים דשן המכיל את כל יסודות ההזנה ואם ניתן פעם בשנה לאדמת הגינה והדשא זה יהיה מספיק.(גם הזבל האורגאני מתפרק ומוסיף את כל יסודות ההזנה לצמח בנוסף לשיפור מבנה הקרקע)


פעולה נוספת שצריך לעשות בתקופה זו היא גיזום ורדים .
ורדים יש לגזום בסוף פברואר בחוף ובתחילת מרץ בהר מחשש לפגיעות קור שיכולות לפגוע בענפים הרכים שייצאו.
ורדים הם הצמחים שלצורת הגיזום ותזמון הגיזום יש השפעה גדולה ביותר.
מי שלא יודע לגזום, עדיף שלא יגזום. משפט זה תקף כמעט לכל סוגי הצמחים.
את הורדים נרצה לעצב לצורה של גביע.נגזום בשיפוע קל כ 2 מ"מ מעל "עין" או ניצן הפונה החוצה,נגזום ענפים זקנים או דקים ונשאיר כשלושה עד חמישה ענפים ראשיים ערומים מעלים בגובה .נגזום מבסיס הורד גם סורים או חזירים של ורד הבר עליו מורכב הורד המתורבת. הגנן המקצועי יתחשב במצב ובמראה הכללי של הצמח לפני שיתחיל בגיזום .לעיתים יש צורך בגיזום קל בלבד!
עצי פרי נשירים חייבים בגיזום נכון ובמיוחד התפוח.גם אותם נרצה להביא לצורת גביע ונוריד ענפונים דקים ונשמור על גובה נח לקטיף.

לאורך כל החורף ניתן לשתול צמחים עונתיים או רב-שנתיים כדי לקבל גושי צבע בקרחות קרקע או באדניות וכדים.יש להתחשב בגורמים רבים בבחירת הצמח המיועד לשתילה במיוחד אם הוא רב-שנתי ולכן כדאי מאוד להתייעץ בגנן בעל הכשרה מסוג כלשהוא או בהנדסאי נוף שהוא גם מעצב גינות ורואה את התמונה הכללית בנושא הגינון הפרטי והציבורי.

לפני ולאורך החורף נובטים עשבים רבים ומכערים את הגינה ואת הדשא במיוחד.
הגנן המקצועי המלווה את הגינה ירסס או יעקור את העשבים לפני שאלו יפרחו ויפיצו זרעים חדשים שיינבטו בחורף הבא...
לגבי הדשא,ישנו ריסוס שאפשר לרסס על הדשא עצמו ורק עשבים שוטים (רחבי עלים) ימותו ולא הדשא עצמו(זהירות,יש חומרים שונים לסוגי דשאים שונים).וגם להיפך,אם יש צמחייה שדשא השתלט עליה, ניתן להדביר אותו מבלי לפגוע בצמחייה.

לגבי ניקיון הגינה;כדאי להשאיר באופן קבוע כ 30% מהעלים ולא לפנות את כל החומר האורגאני מהגינה כדי לשמור על הקרקע טובה ובמיוחד בחורף כאשר יש רטיבות בשפע שעוזרת לפורר ולפרק את החומר האורגאני וזה בתורו מאוורר את האדמה,מעודד התפתחות מיקרו אורגרניזמים ופטריות זעירות ומספק חומרי מזון לצמח.כל אלא חשובים לצמחייה בריאה ומשגשגת.

בתקופת החורף לפני האביב נשתול ירקות,נשתול צמחייה ועצים,נגזום עצי פרי ובכלל,זוהי התקופה המומלצת להקמת גינה ולעיבוי הצמחייה רק יש לשים לב שביום אחרי גשם לא נוגעים באדמה בשום אופן.יש להשקות במקרה של עצירת גשמים ממושכת(שבועיים ויותר)דבר שקורה לפחות פעם פעמיים בעונה הגשומה והרי הברז המרכזי צריך להיות סגור לאחר היורה.יש להתחשב במצב הגינה וסוג הצמחייה לכן מי שהוכשר להחליט-הוא זה שיחליט לאחר השיקולים השונים.


תומר מרום –הנדסאי נוף ומעצב גינות מחברת הגינון " גינה מא' עד ת' " 0502000135
Afikramot
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.199 seconds
כל הזכויות שמורות ©2013-2021 אפיק גן