Welcome, Guest

TOPIC: עצות וטרניריות לקראת הקיץ

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

עצות וטרניריות לקראת הקיץ 8 שנים 11 ם ago #4927

 • dror
 • dror's Avatar
 • מנותקים
 • Administrator
 • Posts: 2582
 • Thank you received: 8
 • Karma: 4
טיפול במדשאה עם מקס גארד יפתור בעיות של קרציות ופרעושים לזמן ממושך

www.afik-ramot.co.il/Product/מקסגארד-ל-200-מר


546.png
Afikramot
The administrator has disabled public write access.

עצות וטרניריות לקראת הקיץ 8 שנים 11 ם ago #4917

 • dror
 • dror's Avatar
 • מנותקים
 • Administrator
 • Posts: 2582
 • Thank you received: 8
 • Karma: 4
permanoe20veterinary-500x500.jpgחשוב לזכור כי יש לרסס בתקופה הזו של השנה אחת לשבוע את מקום המרבץ של הכלבים והחתולים
בכדי לקטוע השרשרת של לרווה, נימפה וקרציה בוגרת, ובכך למנוע התהוות מרבץ של קרציות ופרעושים
Afikramot
The administrator has disabled public write access.

תשובה: עצות וטרניריות לקראת הקיץ 10 שנים 1 חודש ago #4564

 • dror
 • dror's Avatar
 • מנותקים
 • Administrator
 • Posts: 2582
 • Thank you received: 8
 • Karma: 4
פיקחו 7 עיניים קרציות ופרעושים בכל פינה
אל תשתהו מהרו לרסס החצר ויישמו תכשירים מתאים
לגוף הכלב ואיזור הרביצה
שימו לב להתנהגות אפטית או חוסר תיאבון מצד הכלב
זה מסמן על סוג של מחלה או קדחת
Afikramot
The administrator has disabled public write access.

עצות וטרניריות לקראת הקיץ 15 שנים 2 ם ago #1525

 • dror
 • dror's Avatar
 • מנותקים
 • Administrator
 • Posts: 2582
 • Thank you received: 8
 • Karma: 4
עצות וטרינריות לקראת הקיץ
מאת ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר, david@pdca.co.il

בקרוב מאד מתחיל הקיץ, אשר טומן בחובו סיכונים רבים לידידינו ההולכים על ארבע. את רוב הצרות הוטרינריות המתעוררות בקיץ ניתן למנוע מבעוד מועד. לפניכם צרור עצות שימושיות שעשויות לסייע לחיית המחמד שלכם ושל מכריכם לעבור את הקיץ הקרוב בשלום.
]
מכת חום והתייבשות

שתי תופעות קטלניות אלה אינן זהות, ולא בהכרח מתרחשות בו זמנית:
מכת חום מתרחשת כאשר הכלב או החתול אינו מצליח לשמור על חום גוף נורמאלי. כלבים וחתולים לא מזיעים, והדרך שלהם לצנן את הגוף הוא על ידי הלחתה. זוהי נשימה קצובה עם הלשון משתרבבת. מכת החום הנפוצה ביותר אצל כלבים מתרחשת כאשר משאירים כלב במכונית סגורה. לעולם לעולם אין להשאיר כלב במכונית סגורה, אפילו למספר דקות. מכת החום מתפתחת במהירות והכלב יכול למות תוך זמן קצר. אם כלב או חתול מקבל מכת חום יש לצנן אותו במים קרירים ולהחיש אותו ללא דיחוי למרפאה וטרינרית.
התייבשות מתרחשת כאשר הכלב או החתול נכנס למאזן נוזלים שלילי. המקרים הנפוצים ביותר הם כלבים אשר נשארים סגורים בבית או קשורים ללא מים. אם משאירים כלב מספר שעות לבד, גם אם משאירים לו דלי מלא מים, זה לא יעזור לו אם הוא יהפוך את המים. מומלץ להשאיר כמה מקורות חלופיים, לבקש משכן שיבדוק מדי פעם אם יש לו מספיק מים או להתקין שוקת אוטומטית, מהסוג המחובר לקו המים הראשי ומתמלא מעצמו. סימנים של התייבשות כוללים אפתיה, עיניים שקועות וחוסר גמישות של העור באזור העורף (מרימים את העור ועוזבים – העור אמור לחזור מיד למצבו הקודם – אם הוא נשאר עומד, החיה מיובשת). במקרה של התייבשות יש להחיש את החיה לווטרינר/ית לקבלת עירוי נוזלים (למאמר מורחב יותר על מקרי חרום שלחו מייל למחבר).

[טפילים חיצוניים:

הקיץ הוא עונת הפרעושים והקרציות. יש סיבה טובה למגר טפילים אלה מעבר לכך שהם מגעילים ומטרידים. הפרעושים מעבירים תולעי סרט וגורמים לאלרגיות קשות בעור. הבעיה בולטת במיוחד בקרב כלבים. התגובה האלרגית לעקיצות הפרעוש אינה מתבטאת דווקא במקום העקיצה, אלא במקומות שונים בגוף, ובמיוחד בגב סמוך לבסיס הזנב. עתים קרובות הכלב המתגרד פוצע את עצמו ואז מתחילה גם דלקת עור חריפה הכוללת זיהום חיידקי אשר מתפשטת במהירות. תופעה זו מכונה "hot spot" ומחייבת התערבות וטרינרית.
הקרציות מעבירות קדחות קרצית המסכנות חיים. החשובה במחלות אלה היא "אהרליכיוזיס", קדחת מאד נפוצה אשר אינה מסוכנת לאדם. הסימנים הראשנים למחלה הם עייפות לא מוסברת וירידה בתיאבון. קדחת קרציות פחות נפוצה, אך הרבה יותר מסוכנת, היא קדחת הבהרות הים תיכונית המסוכנת גם לבני אדם. בכל סוגי הקדחות די בקרצייה אחת להעביר את המחלה. אם מגיעים למרפאה הוטרינרית (או לקופת חולים - במקרה של בני אדם) בתחילת סימני המחלה, ניתן לטפל בקדחת קרציות בדרך כלל בהצלחה , בתנאי שמגלים בזמן.

מניעה היא הגישה הנכונה. קיימים היום תכשירים מאד יעילים לטיפול בפרעושים וקרציות. עדיף לרכוש תכשיר יקר שעובד טוב מאשר תכשיר זול שלא יעבוד. התייעצו עם הוטרינר/ית שלכם לפני שתרכשו תכשיר כל שהוא.
]
נחשים:

חודשי הקיץ הם גם החודשים בהם פעילים הנחשים, ובמיוחד נחש הצפע הארסי הנפוץ כל כך בארצנו. מעבר לצעדים שיש לנקוט למניעת נוכחות נחשים (ניכוש עשבים, סילוק גרוטאות, גידול חתולים…) כדאי לדעת מה לעשות במקרה הכשה. בכל מקרה של הכשה או חשד להכשה יש להביא את הכלב או החתול ללא דיחוי למרפאה וטרינרית. הסימן הבולט ביותר להכשת נחש הוא נפיחות פתאומית וכאב עז בדרך כלל באזור הפנים או בגפיים. גם אם הכלב או החתול נראה כאילו הכל בסדר, קחו אותו למרפאה וטרינרית. השפעת הארס יכולה להיות מאוחרת עד כדי 24 שעות אחרי ההכשה. על פי רוב, התערבות רפואית במועד תציל את חיי המוכש.

תספורת:

מותר, רצוי ואף מומלץ לעשות תספורת לכלבים מכל הסוגים. יהיה להם יותר קל לווסת את חום גופם, ויהיה יותר קשה לטפילים להטריד את הכלב. אפשר לספר בשיטת "עשה זאת בעצמך", אולם אני ממליץ להיעזר בספר כלבים מיומן. בכל מקרה יש להשתמש רק במכונת תספורת ולעולם לא במספריים. אפשר לחתוך את העור בטעות די בקלות.
חתולים יותר קשה לספר אך ניתן. בחתולים הפתרון העדיף הוא הברשה תכופה.


מזון:

אל תתנו למזג האוויר לבלבל אתכם! כלבים וחתולים זקוקים ליותר אוכל כשחם בחוץ, מכיוון שהם מבזבזים המון אנרגיה על צינון הגוף. זה נכון בחורף וזה בולט עוד יותר בקיץ. הרבה אנשים חושבים שזה בדיוק הפוך ושחית המחמד אוכלת פחות בקיץ. הרושם הזה מתקבל מכיוון שכלבים וחתולים לא אוהבים לאכול כשחם להם, ומעדיפים לאכול בשעות החשיכה.

נסיעות לחו"ל:

בקיץ כולם מטיילים וזה לא פשוט כשיש כלב או חתול. אם נוסעים לחו"ל אפשר לקחת גם את הכלב. חתול פחות מומלץ. במקרה זה חשוב לברר בשגרירות של מדינת היעד מהן הדרישות המיוחדות להכנסת כלב, ולפנות לווטרינר/ית שלכם לקבלת התיעוד הנדרש. חיסון כלבת תמיד נדרש. החיסון בתוקף למשך שנה, ואם מחדשים אותו לפני הנסיעה, זה צריך להיות לפחות שבועיים לפני היציאה. אם משאירים את הכלב בארץ רצוי לשריין פנסיון טוב מבעוד מועד, ולהתייעץ עם הרופא/ה לפניכן. פנסיון נורמאלי ידרוש שהכלב או החתול יהיה מחוסן ומטופל נגד טפילים, ואם הוא לא דורש זאת מכם, מומלץ לשקול אם בחרתם בפנסיון הנכון. אפשר גם לסדר "שמרכלב", שיטפל בכלב בזמן הנסיעה. ילדים בחופשה בדרך כלל ישמחו להרוויח קצת דמי כיס בדרך זו. עבור חתולים, "שמרתול" שיבוא לביתכם, הוא פתרון אידיאלי, כי חתולים לא אוהבים לעבור ממקום למקום.


נסיעות וטיולים בארץ

כיף לטייל בארץ עם הכלב, אולם יש לקחת בחשבון מספר דברים. ראשית, לא כל מקום מרשה להכניס כלבים. תבררו זאת מראש. יש מספיק צימרים וכפרי נופש שמוכנים. שנית, אם כלבכם מקיא בנסיעות אל תתייאשו. יש לכך פתרונות. דברו עם הוטרינר/ית שלכם. שלישית, סמנו את הכלב עם תליון עליו מופיעים הפרטים שלכם כולל טלפון נייד. טיולים רבים מסתיימים במחזות קורעי לב של כלב אבוד באזור לא מוכר וילדים בוכיים. לבסוף, תמיד תטיילו עם מחסום פה בתא הכפפות, גם אם הכלב לא נשכן. החוק מחייב שפיו של הכלב יהיה חסום, ולעתים צריך להשתמש בו (מקומות ציבוריים, תחבורה ציבורית, אנשים היסטריים…).

רומנטיקה חתולית:

לחתולות יש מחזור מיני עונתי המושפע מאורך היום. עונת הייחום מתחילה באביב ונמשכת כל הקיץ. הדבר הנכון לעשות, אם החתול או החתולה לא מיועדים לרבייה, הוא לעקר או לסרס לפני עונת הייחום. זו פרוצדורה פשוטה ומקובלת אשר מונעת צרות רבות ובעיקר מונעת המון סבל להמון חתולים נטושים. (למאמר מורחב יותר על מקרי חרום שלחו מייל למחבר).
[size=200:2hem3wtq]קיץ נעים ובטיחותי![/size]
Afikramot
עריכה אחרונה: 8 שנים 11 ם ago ע"י dror.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.216 seconds
כל הזכויות שמורות ©2013-2022 אפיק גן