Welcome, Guest

TOPIC: הגיגים, האם נכון לעבוד בגינה בחורף?

FacebookTwitterGoogle BookmarksLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

הגיגים, האם נכון לעבוד בגינה בחורף? 7 שנים 6 ם ago #5165

  • dror
  • dror's Avatar
  • מנותקים
  • Administrator
  • Posts: 2582
  • Thank you received: 8
  • Karma: 4
גינון בשלהי סתו , תחילת חורף, דמדומיםhea83ff8.JPG

השעון מציג את זמן חורף והימים מתקצרים. אם אתה עובד לפרנסתך , זה כמעט בלתי אפשרי לעשות משהו בגינה בשעות יום.
הגינון מקבל נחת בסופי השבוע כאשר יש זמן פנוי .

הנה מס' המלצות מצוות אפיק- רמות.

גן הירק"

אם לא טמנתם פקעות עדיין, אתם חייבים לעשות זאת עכשיו.(אין צורך בקירור)
כדאי גם לפזר (בלי שכל) זרעים של צמחי עונה, הללו יפרצו חיש מהר ויצבעו הגינה בצבעים מרהיבים
זכרתם לשתול שתילי תות שדה? שתלו בעציצים ופזרו במקומות שונים בגינה- אין תענוג גדול מלנוח מהעבודה יחד עם תות וכוס שמפנייה ורודה ...

אלו המשוגעים לגדל בעצמם ירקות -צריכים להוציא חלק מתפוחי האדמה שנטמנו באביב , הם צריכים להקשות ולהתייבש.
לאחסן אותם למשך שבועיים בטמפרטורה של 12-14 C והם יתייבשו מעט ויפכו מוכנים לשימוש

רוצים לאחסן את תפוחי האדמה לתקופה ממושכת מאוד?

חפרו בור עמוק בגן הירק ושימו שכבת קש בתחתית. לאחר מכן הניחו את תפוחי האדמה זה על גבי זה ובניהם שכבה חדשה של קש. יש להשקות את הקש עד שהוא רטוב לגמרי ותפוחי האדמה יישארו טריים במשך זמן רב. הקש הרטוב מונע מהכפור מלהגיע לתפוחי האדמה. ממולץ לכסות בפלטה של עץ, מחצלתעבה או משהו אחר.

שיטה קלה יותר היא לקנות קופסות קלקר. הם אידיאליים לאחסון כל הפרודוקטים שאין לך מקום במרתף (שאין לך- הוא מזמן משמש את הילדים כחדר "בלאגן"). ניתן לקנות מכלי קלקר בחנויות עשו זאת בעצמך

ערימת הקומפוסט הבשל שטרחת ועמלת עבורה כל הקיץ הופכת לחיונית בחודשים הללו . כבר כעת הקפד לכסות את גן הירק מכוסה בשכבה של קומפוסט.
זו הופכת את האדמה לבריאה, יש מיליוני מיקרואורגניזמים מחכים לאוכל. הללו יתרמו להשבחת הקרקע במהירות ולהפיכתה למאווררת - הקרקע המאווררת סופגת בקלות ובמהירות כמויות גדולות של מים,, המרה דורשת חנקן ולכן יש סיכון מינימאלי של נגר בגן.(תזכורת לחכמולוגים! אין כל קשר בין קומפוסט לדשן.

קומפוסט הוא בראש ובראשונה אדמה. אין לו כל ערך משמעותי כדשן אלא אם התווסף אליו זבל אורגני ראוי ,(ידוע לכל שתהליך הקומפוסטצייה גורם לחום רב וזה גורם לכל חי (כולל מיקרו אורגניזמים)להעלם).יכולתו ראויה רק כדשן עקיף בדרך של המינרלים שהופקו על ידי המיקרואורגניזמים, תולעים, וכו ', שניזונים מהצמחים המתים.

גן הפרחים:

כמו נובמבר- דצמבר , ממשיך להיות חודש טוב לשתילה. מחקרים מעודכנים יותר מצביעים על כך שהגידול שניטע בנובמבר/דצמבר משגשג בצורה מהירה וטובה יותר מגידולים שנשתלו בעונות אחרות.

במידה ונדרש להעתיק עצים, אפשר לעשות את זה בהצלחה בתקופה הזו. עדיף להכין את הפעולה לפחות שנה מראש ע"י חיתוך השורשים יותר ממטר מהגזע וגיזום מושכל ( פה אנו ממליצים בפה מלא להזמין אותנו- אנו מומחים בנושא)

העץ שיבוצע בו פעולת "אירגוז" לקראת העתקה יפתח מיליוני שורשונים חדשים וזה יקל על המעבר ויספק את הבסיס למערכת שורשים חדשה.

זמן נטיעת עצי פרי וורדים חשופי שורש מתקרב, בחנו היטב את הצמח יש לקצץ את כל השורשים הפגומים, חשוב לחפור בור רחב, עמוק מספיק בכדי שהשורשים לא יתקעו יחד ויוכלו בקלות להתבסס ולפרוץ.
לאחר מכן כסה את הבור בשכבה טובה של אדמה מעורבבת עם עלים וקומפוסט גם קש וענפים קטנים יטיבו .
אלו הגרים במקומות מועדים לקפיאה- אל תשתמשו בבורות השתילה בשום אופן בתערובת/מצע קרקע, זו אוצרת מים ובשעת קרה הבור פשוט יקפא והצמח יתנוון.


עצי פרי והדר בוגרים:
למרות הספקנים, כעת זמן טוב לנטיעת שיחים ועצי פרי ועצים נשירים, תכננו היטב את מיקומם, עץ דינו לצמוח ולגדול ,וחבל יהיה לסלק עץ בריא אחרי 3-4 שנים בשל הצל הכבד שהוא מטיל על פינת האוכל
עצי פרי וותיקים אלו שעדין נושאים פרי עליהם כגון תפוחים- הותירו את הפרי עליהם אע"פ שהתפוחים האחרונים בשלים לגמרי , תשאירו קצת לציפורים.

למשוגעים לדבר-החממה:

הגיע זמן העתקה של הצמחים הרגישים (בת שבע, סחלבים) לתוכה. סלקו כל צמח או עלה נגוע מהחממה(אל תחוסו- זה מאוד מסוכן), השתמשו בשרידי העלים הנבולים למתקן הקומפוסט
רססו היטב את כל העציצים בחומר נגד פטריות , אלו המשתמשים בתקני לחות- הוסיפו מעט מי חמצן לתוכם.
יש לנו פוסטים רבים על חממות כדאי להעיף בהם מבט

זוכרים את ציפורי הבר והדגים בבריכה?במקומות הקרים- ציפורים עדיין יכולות למצוא מזון לעוד זמן מה. אבל כאשר הכפור מגיע, קשה להם למצוא מזון ומים וכמו בני אדם, ציפורים זקוקות למזון ומים. ודאו שיש קערה קטנה של מים לציפורים.
תפוח עץ קשור (גבוה) ישמח את הציפורים והללו ישיבו לכם שבעתיים בציוצי שמחה שירה
אל תשכחו את הדגים בבריכה, אם קרח מכסה את המים, שיפכו מעט מים מים חמים ע"מ לפעור חור בשכבה הקפואה וזרקו כדור משחק (תנועת הכדור תמנע מקרח להתגבש) לתוכה מדי פעם החליפו קצת מים זה ישפר את החימצון בתוכה

אם ציפורים והדגים טופלו, על פי רוב כל מה שאתה עדיין צריך לעשות הוא לטפל ולתחזק את כלי הגינון שלך לחורף.
נקה את האדמה מכלי הגינון שלך ושמן חלקי המתכת. נקה את האדמה ושאריות הדשא מהמכסחת ושמן משורים ומגזמות ומספרי גיזום, חלקי מטלטלין וכלים כאלה שיחלידו בקלות כאשר לא משתמשים בהם.

יש באתר חומר למכביר מלווה בהמון עצות כיצד לשמר את כלי הגינון
עכשיו שסיימת את כל המטלות - אתה רשאי להתפרקד ולקרוא אצלנו באתר את כלל העצות וההנחיות שיעזרו לגינתך להיות יפה יותר ולך - בריא יותר.
קבצים מצורפים:
Afikramot
עריכה אחרונה: 7 שנים 6 ם ago ע"י dror.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.208 seconds
כל הזכויות שמורות ©2013-2022 אפיק גן