הקמת מערכות השקייה למדשאות:
 
שיטות השקיה במדשאות:
 
א – טפטוף טמון: טפטוף טמון הינה שיטה לא נפוצה להשקיית מדשאות. השיטה מהווה פתרון טוב במדשאות צורניות או צרות מידי להשקיה ע"י מתזים או ממטירים. לא נרחיב על השיטה הנ"ל שכן אינה נפוצה כלל.

ב – השקייה ע"י מתזים: מתזי גיחה נועדו להשקיית מדשאות בגזרות של 2.5 – 5 מטרים. מתז אינו "מפטרל" (זז ימינה ושמאלה בתחומי הגזרה) אלה מתרומם ומשקה גזרה קבועה על פי הרוחב אותו כיוונו.
 
יתרונות: •השקיה לטווחים קצרים. •קל מאוד לכיוון ותפעול.
חסרונות: •כמות מים גדולה יחסית לפרק זמן נתון. •המטרה "קלה" ומרססת בהרבה הגורמת לאידוי או הסטת חלק גדול מהמים ע"י הרוח. •חלק ניכר ממי ההשקיה "מלחחים" את הדשא ומתאדים ללא חדירה לעומק.
 
ג – השקייה ע"י ממטירים: ממטירים קיימים במגוון גדלים. במדשאות הנפוצות בגינות הפרטיות ממטירים יכסו גזרות של 4.5 – 15 מטרים. ממטיר מתרומם מהקרקע ע"י לחץ המים ו"מפטרל" בתחומי הגזרה שהצבנו לו (זז ימינה ושמאלה).

 
 
יתרונות: •ניתן להשקות טווחים גדולים מאוד. במדשאות מרובעות או גדולות חוסך מתזים רבים. •גודל הטיפה גדול ולכן ההשקיה מדויקת יותר וחודרת יותר אל בית השורשים. אין הסטה של ההתזה ע"י הרוח. טיפות המים "מכות" בדשא וחודרות עד לבית השורשים ואינם
מרטיבים רק חלק עליון של נוף הדשא.
חסרונות: •לעיתים קשה לכוון גזרה ומרחק. יש להכיר את הממטיר היטב כמו גם את מגוון הפיות השונות שלו בהתאם למרחקי ההתזה הרצויים. •אינם מסוגלים להמטיר לטווחים קצרים.
הצבה של מתזים\ממטירים:
טעויות רבות נעשות בהצבת ממטירים. ממטיר משקה רדיוס מסוים בהתאם לתכונותיו, אולם לכל הממטירים מגבלות דומות: אף ממטיר אינו משקע את מרגלותיו. ממטיר "מדלג" כחצי מטר עד מטר מסביבו ולכן סביבה זו נשארת יבשה. על מנת להשקות את מרגלות הממטיר יש לסמוך על הממטירים האחרים שמסביבו על מנת שיכסו את השטח הצמוד לו ובכך תושג חפיפה מלאה.
בתמונות הבאות ניראה שיטות הצבה שונות ומשונות כאשר רובן שגויות. השטח בתמונה הינו שטח מלבני. יש להתייחס לשטח כאל שטח בעל מידות X * 2X (אורך = כפליים מהרוחב).
בתמונה הנל השקייה מושלמת: חפיפה מלאה לחלוטין. ללא חריגות וללא שטחים מתים. הצבת הממטירים היא היקפית כאשר נלך על מרחק המטרה על פי המרחק הקצר יותר שעל הממטיר להשקות.
לדוגמא: שטח של 5 מטרים רוחב ו 10 מטרים אורך. נשתמש ב 6 ממטירים המכוונים למרחק של 6 מטרים. הצבתם וגזרותיהם מכוונת כבתמונה המצורפת.
 
 
טעויות בהצבה:
הצבה ב"סגול":
הצבה בסגול במדשאה מלבנית (כרוב המדשאות הפרטיות) תגרום לחריגה גדולה מאוד אחוצה מתחומי המדשאה או לשטחים "מתים" (שאינם מושקים) גדולים מאוד. הצבה זו נועדה רק למדשאות גדולות במיוחד כאשר שמים יותר משתי שורות של ממטירים. במגרשי כדורגל, שטחי גולף ופארקים למשל הצבה זו תחסוך ממטירים רבים לעומת הצבה ישרה אולם אין לה שום מקום במדשאות פרטיות.
 
 
הצבה בשורה – צד אחד של המדשאה בלבד:
לעיתים רבות אנו נתקלים בצורת הצבה זו במדשאות צרות וארוכות. נראה כי ה"גנן" החליט לחסוך בחפירות ואביזרי השקייה והסתפק בשורה אחת אשר משקה את כל רוחב המדשאה. שימו לב לתמונות. עוד לפני שהגענו לתחומי ההשקייה הגרועים ולשטחים המתים או לחריגות מגבולות המדשאה ראו את כמות המים בייחס לכמויות המים בתמונה הראשונה. בצורת השקייה כזו בה כל ממטיר משקה לבדו חלקת דשא גדולה נאלץ להשקות לזמנים ארוכים במיוחד. לא עוד המשפט החוזר על עצמו אין ספור פעמים "אני משקה פעמיים בשבוע כ 20 דקות". ברוב המקרים וברוב סוגי הממטירים 20 דקות כאלו ייתנו לנו מדבר צחיח.....
א – נשארים בגבולות המדשאה – שטחים "מתים" רבים. תסמונת השוליים הצהובים במדשאות.
 
ב – לכיסוי השטחים "המתים" נאלץ להגדיל את טווחי הממטירים ולחרוג קצת מגבולות הדשא. יופי חסכנו ממטירים אבל אנחנו משקים את החנייה. ניתן לוותר גם על שטיפת הרכב..... הצעד הבא הוא לסובב את הממטיר ולוותר גם על הספונג'ה בבית....
 
הקמת מערכת השקייה בשתי דרכים אפשריות:
א – השקייה היקפית: ההשקייה הנפוצה יותר בגינות הפרטיות היא השקייה היקפית. צינור שרז סביב המדשאה כאשר איפה שנרצה מתז או ממטיר נחתוך ונתקין מחבר T או מחבר זווית (לסוף הקו) ועליו ממטיר.
שימו לב: בתמונות אין ציון של עובי הצינורות בשימוש או קוטר ההברגה. • ניתן להשתמש בהשקייה בצנרת בקוטר 20 מ"מ או 25 מ"מ. בהתאם ללחצים במקום ולמספר המתזים \ ממטירים על אותו קו. • מתזים מצויידים בהברגה בקוטר 1/2". ממטירים קטנים כדוגמת Hunter PGM גם כן מצויידים בהברגת 1/2" פנימית. ממטירים גדולים כדוגמת Hunter PGP או ממטיר פופסטאר של נען וכן ממטרות פטיש מצויידים בהברגת 3/4" פנימית.
בתמונה השקייה היקפית:
 
ב – השקייה ב"שלוחות": השקיית שלוחות דורשת אביזרים רבים יותר וכמו כן עבודה רבה יותר. המניע להכנת השקייה ב"שלוחות" הוא המודולאריות שלאחר ההרכבה. ניתן הרבה יותר בקלות להזיז ממטיר שורר. ניתן לחפור את הצינור המרכזי מחוץ למדשאה ובכך לצמצם את הסיכון של פגיעה בצינור בעבודות חפירה או אוורור של המדשאה. כמו כן ניתן להציב ממטירים בפינות ואיזורים בהם קשה יותר לעבור עם הצינור הראשי.
 
 
כל הזכויות שמורות ©2013-2022 אפיק גן